מה זה רשלנות רפואית  

תוכן עניינים

לא פעם שומעים על מקרים של רשלנות רפואית. מדובר על מקרים שעלולים להסב נזקים מהותיים ביותר למטופלים. במקרים מעין אלה, המטופל יכול לתבוע את הגוף הרפואי או הגורם הרפואי אשר גרמו לאותה רשלנות. ההגדרה של רשלנות רפואית היא תוצאה בלתי סבירה לטיפול רפואי, אשר גרמה נזק לחולה והיה ניתן למנוע אותה. ההגדרה המדוברת מחדדת את חשיבות חובת הזהירות של רופאים או כל גורם רפואי אחר שלא לגרום לנזק כלשהו למטופל וכן, היא מדגישה את הצורך שמטופל ייתן הסכמה מדעת לכל הליך רפואי שיתבצע בו. 

מהי רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית היא למעשה תת תחום אשר נכלל בדיני נזיקין וחוקי המשפט האזרחי. כמובן שכאשר מעוניינים לתבוע תביעת רשלנות רפואית, לא די לבחור בעורך דין המומחה בדיני נזיקין, אלא חשוב מאוד לבחור עורך דין אשר מומחה באופן ספציפי בדיני רשלנות רפואית. תביעות רשלנות רפואית הן תביעות נפוצות ביותר בשנים האחרונות וזאת בשל העובדה שיותר אנשים מבינים שיכול להיגרם להם עוול כתוצאה מביצוע פעולות או אי ביצוע פעולות של צוות רפואי. 

כמובן שכל אדם מבין כי לא כל נזק בריאותי אשר נגרם לו נובע בהכרח מרשלנות רפואית. בסופו של דבר, יש לקחת בחשבון שכל תהליך רפואי הוא בעל תופעות לוואי, השלכות, סיכונים ועוד. הגורם הרפואי חייב ליידע את המטופל בכל ההשלכות, הסכנות ותופעות הלוואי של כל הליך טיפולי וזאת בכדי שיבצע בחירה מושכלת, בהתאם לכל המידע המובא לפניו. 

מה התפקיד של עורך דין העוסק בתחום רשלנות רפואית? 

עורך דין העוסק בתחום רשלנות רפואית הוא למעשה הגורם שמגבש את התיק כולו, מייצג את האדם שניזוק כתוצאה מרשלנות רפואית בבית המשפט וכן, מלווה את תהליך האיסוף והתיעוד הרפואי מכל הגורמים הרלוונטי. מטרתו היא לבדוק האם בתיעוד יש קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין הרשלנות. לאחר שעורך הדין מעריך את הסיכויים של התביעה ואת גובה הפיצויים, הוא יגיש את התביעה בצירוף כל המסמכים ובד בבד, יפנה למומחה בתחום הרפואי שבו מוגשת התביעה על מנת שיקבע האם אכן הגורם הרפואי או המוסד הרפואי התרשלו בביצוע הפעולות והאם בגין זאת נגרם הנזק למטופל. 

מבחן הרופא הסביר בתביעות רשלנות רפואית 

ניתן לומר כי אחד הגורמים המשמעותיים ביותר שבוחנים בתביעות רשלנות רפואית הוא מבחן הרופא הסביר. בתביעות אלה בודקים מה היה רופא אידיאלי צריך לעשות במקרה של המטופל ומשווים את הפעולות שבהן היה צריך לנקוט הרופא האידאלי, לפעולות שהתבצעו בשטח או לא התבצעו בשטח על ידי הרופא של המטופל. ניתן לומר כי אם הרופא לא פעל בהתאם לרופא הסביר, הוא התרשל בתפקידו ובהתאם לכך, ניתן לומר כי מדובר על רשלנות רפואית. 

מי שיקבע את עניין הרופא הסביר הוא כמובן בית המשפט וזאת בהתאם לראיות אשר יוצגו לפניו. עורך דין רשלנות רפואי מקצועי צריך לעשות את כל מה שניתן בכדי להוכיח שהרופא לא פעל בצורה הסבירה שבה היה אמור לפעול ועל כן, התרשל בתפקידו והסב נזק למטופל. 

דוגמאות לרשלנות רפואית 

הנה כמה דוגמאות לרשלנות רפואית חד משמעית: 

לעיתים היא תבוא לידי ביטוי בחוסר של העברת מידע חשוב ביותר לגבי מטופלים לרבות: רגישות של מטופל לתרופה כלשהי, תוצאות בדיקות שלא נלקחו בחשבון ולא תועדו ועוד. לעיתים יהיה מדובר על מידע חשוב שלא הועבר למטופל כלל. 

דוגמא נוספת היא ניתוח באיבר לא נכון. מדובר על רשלנות חד משמעית שבלתי אפשרי לברוח ממנה. 

עוד דוגמא נפוצה היא איחור באבחון מצב רפואי מסכן חיים של מטופל, דבר שללא ספק משפיע על הפרוגנוזה שלו ועל מצבו. 

פנס
פנסי עבודה

פנסי עבודה הפכו לכלי חיוני ונחוץ עבור מגוון רחב של אנשים, הן בהיבט המקצועי והן בחיי היומיום. עבור בעלי מקצוע כגון בנאים, מכונאים, חשמלאים ואנשי תחזוקה, פנס עבודה איכותי מהווה כלי עבודה הכרחי המספק תאורה ממוקדת וחזקה באזורי עבודה חשוכים או בתנאי תאורה ירודים. שימוש בפנס עבודה מתאים יכול לשפר משמעותית את יכולת הראייה והדיוק של העובדים, ובכך להגביר את הפרודוקטיביות והיעילות שלהם, גם כאשר העבודה מתבצעת בשעות הלילה או במקומות מאתגרים.

אירוע עסקי
איך נדע שמדובר במנחה אירועים מתאים לאירוע?

הרי כולנו מכירים את התחושה הזו. אנחנו מגיעים לעוד איזה אירוע עסקי או משהו דומה ומוצאים את עצמנו יושבים שעות, בין הרצאות של מי שחושבים את עצמם יתר על המידה, בעיקר חושבים על האוכל מקבלת הפנים או על מה נעשה כאשר נגיע הביתה.

מטבח
כך תהפכו את המטבח שלכם למקצועי ומוכן לעבודה

הפיכת המטבח הביתי למקצועי ויעיל יותר היא משימה מאתגרת אך מתגמלת. עם התכנון, הארגון והציוד הנכון, תוכלו ליצור סביבת עבודה אופטימלית שתהפוך את חווית הבישול שלכם למהנה ומספקת יותר, ולא משנה כמה שעות אתם נוהגים לבלות במטבח.

מצלמות אבטחה
מצלמות אבטחה ביתיות: אלו המקומות שכולם בוחרים למקם בפנים ובחוץ

בתקופה בה אנו חיים, כולנו כבר מבינים היטב את החשיבות של מיגון הבית הפרטי שלנו. כאשר אנו מדברים על מיגון הבית ואבטחתו, אחד הצעדים הראשונים והמתבקשים ביותר יהיה התקנת מצלמות אבטחה ביתיות. הטכנולוגיה המתקדמת ממנה אנו נהנים בתחומי החיים השונים, הביאה גם את מצלמות האבטחה הביתיות לרמה גבוהה מאוד. אך מה שווה מצלמת האבטחה הביתית שלכם, משוכללת ככל שתהיה, אם היא לא מתעדת את המקום הנכון?